99 rocznica odzyskania niepodległości W sobotę 11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie naszej szkoły uczcili to święto uroczystym apelem już 10 listopada. Prowadzący apel przedstawili tragizm zaborów i walkę Polaków o wolność. Historia przeplatana była wierszami i piosenkami. Kiedy po 123 latach niewoli, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość, na ulicach polskich miast czuć było nastrój euforii. Tego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące pierwszą wojnę światową, a Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy cywilnej i wojskowej. Odzyskanie niepodległości w 1918 roku było możliwe dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało nowym generacjom młodych Polaków przywiązanie do języka i kultury narodowej. Pierwsza wojna światowa przyniosła również sprzyjające okoliczności międzynarodowe, w których zaborcy Polski stanęli naprzeciwko siebie. Wielki wysiłek w odzyskanie niepodległości wnieśli luminarze polskiej kultury – Ignacy Paderewski namawiał zachodnich polityków do poparcia sprawy polskiej. Na skutek tych zabiegów prezydent USA Woodrow Wilson uznał odbudowę niepodległej Polski za jeden z warunków trwałego pokoju w Europie.
Listopad 1918 roku był początkiem budowy niepodległej Polski, walki o jej granice i międzynarodowe uznanie. Koniec pierwszej wojny światowej bynajmniej nie oznaczał dla Polaków pokoju – konflikty graniczne z sąsiednimi państwami i wojna z bolszewicką Rosją w latach 1919-1920 r. wymagały od wielu poświęcenia życia dla niedawno odzyskanej ojczyzny. Pomimo trudności zewnętrznych i tych spowodowanych ponad 120-letnimi zaborami, Polacy z powodzeniem tworzyli po 1918 r. od podstaw nowoczesne państwo. Niestety, wybuch drugiej wojny światowej w 1939 r. na niemal pół wieku, ponownie przekreślił polski sen o niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości celebrowane jest od 1920 roku, a rangę państwową uzyskało w 1937 roku. Zakazane przez okupantów w czasie II wojny światowej i w latach komunizmu, zostało przywrócone w 1989. Co roku Narodowemu Świętu Niepodległości towarzyszą oficjalne obchody, główne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbywają się na placu Piłsudskiego w Warszawie, podobnie jak w czasach II Rzeczypospolitej. Niech i nas nie zabraknie na obchodach tego święta w lokalnych społecznościach. |
|